Интер разби по категоричен начин с 3:0 тима на Лацио във втория полуфинален двубой за Суперкупата на Италия, който се игра на стадион „Ал-Ауал Парк“ в Рияд, Саудитска Арабия. Маркъс Тюрам откри в 17-ата, а Хакан Чалханоолу удвои от дузпа в 50-ата минута. Влезлият от пейката Давиде Фратези пък довърши "орлите" в 87-ата минута.

Снимки: Gulliver/GettyImages
45 снимки

"Нерадзурите" бяха пълен господар на терена през цялата среща и съвсем спокойно можеха да се наложат и с още по-убедителен резултат, но направиха няколко пропуска, а и на два пъти уцелиха гредите. Играчите на Лацио така и не отправиха нито един точен към вратата на Ян Зомер за целия мач и напълно заканомерно ще се приберат в Италия.

По този начин Интер ще защитава трофея от Суперкупата срещу шампиона Наполи, който в четвъртък надигра Фиорентина също 3:0. Финалният двубой е в понеделник, 22 януари.

Интер Лацио

източник: Sofascore.com

На загрявката Матия Дзакани почувства някакъв проблем и бе заменен в стартовия състав от Педро.

Интер стартира силно и още в третата Николо Барела нанесе удар, който обаче премина над напречната греда на Иван Проведел. Две минути след това обаче Маркъс Тюрам пропусна да даде аванс на „нерадзурите“, след като стреля отдясно в наказателното поле, но малко над гредата в аут.

Французинът обаче се реваншира в 17-ата минута, когато този път прати топката във вратата на Проведел. Тогава Барела комбинира с Алесандро Бастони на левия фалнг, а бранителят центрира в наказателното поле, където Федерико Димарко отклони технично от границата малкия пеналт към втора греда, където Тюрам бе оставен непокрит и реализира за 1:0.

Лацио опита да отговори и в 22-ата минута Фелипе Андерсон си проправи триково път към границата на наказателното поле, откъдето шутира към вратата, но далеч от дясната греда на Ян Зомер.

Минута по-късно Матео Дармиан нанесе удар от границата на наказателното поле, но Иван Проведел се намеси и изби. В 28-ата минута Матиас Весино шутира неточно над гредата от границата на пеналтерията.

Снимки: БГНЕС / BGNES
30 снимки

Интер можеше да удвои аванса си в 33-ата минута, когато капитанът Лаутаро Мартинес стреля силно пред наказателното поле, а Проведел беше затруднен от рикошет в играч на „римските орол“, но все пак успя да избие кълбото, което отиваше в долния ляв ъгъл.

Три минути по-късно „нерадзурите“ организираха отлично многоходова атака, която завърши с центриране на Бастони отляво към границата на вратарското поле, където Барела нанесе страхотен изстрел от воле с десния крак, но разтресе напречната греда.

Малко след това и Дармиан пропусна добра възможност. В последната 45-ата минута на първата част Тюрам беше изведе отляво в наказателното поле, но се засуети. Все пак нападателят задържа топката и стреля към вратата от малък ъгъл, а Алесио Романьоли изби пред голлинията.

Интер продължи да натиска и в началото на втората част, като пет минути след почивката играчите на Симоне Индзаги получиха право да изпълнят дузпа заради нарушение на Педро срещу Лаутаро. Първоночално играта продължи, но след това ситуацията беше разгледана със системата ВАР и потвърдена от главния съдия. Зад топката застана Хакан Чалханоолу, който не сбърка за 2:0.

Малко след това капитанът Мартинес получи в наказателното поле и стреля с десния крак, но и той удари напрерчната греда.

В 58-ата минута "нерадзурите" изпуснаха нов шанс за трети гол. Тюрам проби отляво, влезе в наказателното поле и след това предостави кълбото за Лаутаро, който шутира мощно по тревата от границата на пеналта, но покрай дясната греда на Проведел.

Интер продължи да държи владението на топката, но понамали оборотите, като нови чисти ситуации липсваха.

Това се промени в 87-ата минута, когато "нерадзурите" решиха всичко с трети гол. Луис Алберто сбъркас подаването си в половината на Интер, като Алексис Санчес пресече и започна бърза контраатака. Чилиецът раздаде наляво за Хенрих Мхитарян, който напредна и избра точния момент за подаване към резервата Давиде Фратези, който пое кълбото и останал сам срещу Проведел не му остави шансове с плътен удар за крайното 3:0.

Две минути след това капитанът на Лацио Чиро Имобиле прати топката в мрежата на Зомер, но попадението беше отменено правилно заради игра с ръка на нападателя при овладяването на топката.

В добавеното време на срещата Бенжамен Павар опита удар, но над вратата. "Римските орли" пък така и не успяха да намерят очертанията на вратата на своя съперник през всичките 90 минути и срещата завърши с победа за Интер с 3:0.

FT  | ИНТЕР – ЛАЦИО  3:0

1:0 Маркъс Тюрам 17'

2:0 Хакан Чалханоолу (дузпа) 50'

3:0 Давиде Фратези 87'