Рома спечели голямото „Дерби дела Капитале“ срещу Лацио с минималното 1:0 в сблъсък от 31-ия кръг на италианската Серия А. Единственото и победно попадение реализира Джанлука Манчини в 42-ата минута, с което „вълците“ записаха първи успех в дербито от март 2022-а година. Срещата беше съпътствана от много нерви на терена, където на няколко пъти играчите на двата тима стигаха до сериозни пререкания.

Преди началото на двубоя феновете Рома заложиха на две мащабни хореографии. Едната беше с цел да бъде отдадена почит на клубната легенда Агустино Ди Бартоломей. Някогашният защитник беше изобразен как отправя изстрел, при което топката избухва в пламъци. Във втората хореография пък бяха изобразени вълчицата от емблемата на Рома и клубните инициали ASR, а транспарантът под тях гласеше: „Ти си моята единствена булка, ти си моята единствена любов“.

Привържениците на Лацио пък бяха подготвили хореография под наслов W la Lazio („Да живее Лацио“) и изображение на момче в небесносиния екип на „орлите“.

Първото опасно положение дойде в седмата минута, когато Чиро Имобиле си освободи пространство в наказателното поле и отправи удар, но топката мина покрай гредата.

Рома обаче първи нанесе сериозен удар в 42-ата минута. Тогава, при опит за пас на Стефан Ел Шаарауи Марио Гила можеше да си отбележи автогол, но след неговата топката излезе само в корнер. При последвалото изпълнение на Пауло Дибала центрира към Джанлука Манчини, който стреля с глава и даде аванс на „вълците“.

В 54-ата минута Ромелу Лукаку превзе голямо пространство в половината на Лацио и след това намери Стефан Ел Шарауи, който овладя топката на пелантерията и нанесе удар, но той разтресе гредата.

Снимки: Gulliver/GettyImages
94 снимки

Лацио си помисли, че е изравнил в 63-ата минута, когато Даичи Камада отбеляза попадение, което обаче не бе зачетено заради засада.

В 79-ата минута Тами Ейбрахам влезе на мястото на Дибала за първите си игрови минути след тежката си контузия, получена на 4 юни 2023-а година насам.

В крайна сметка до края на мача и двата отбора нямаха кой знае колко точни удара, за да паднат повече попадения. По този начин Рома прекъсна негативната си поредица от четири мача без успех срещу градския съперник и събра 55 точки и остава на петата позиция в класирането, докато загубата оставя Лацио на седмо място с 46 пункта.